A Nemzeti Művelődési Intézet, mely az Emberi Erőforrások Minisztériuma irányítása alatt működő, a közművelődés egészét áttekintő és annak fejlődését segítő szervezet. A közművelődési intézményeknek, a fenntartó önkormányzatoknak és a kulturális, közösségi szervezeteknek kiemelt szerepe van a helyi társadalmak, összességében a magyarság előtt álló feladatok teljesítésében. A Nemzeti Művelődési Intézet feladata e jelentős értékkel bíró közfeladatot ellátó szervezetek szakmai módszertani támogatása, az együttműködések megteremtése.
A Nemzeti Művelődési Intézet modellprogramként indította és sikeresen valósította meg 2013-2014-ben az I. és II. Kulturális Közfoglalkoztatási Programot több ezer partnerszervezettel együttműködve. A projekt során olyan közösségi hálózat jött létre, amelyben az egyének tudása, képessége, valamint a helyi társadalom összetartó ereje egyaránt gyarapodott. A programban alkalmazott közfoglalkoztatottak olyan fejlesztési folyamatoknak lehettek kezdeményezői, értő gondozói, amelyek hozzájárultak a helyi értékek feltárásához, a közösségek megerősödéséhez, a helyi gondok megoldásában való önkéntes részvétel változatos formáinak megteremtésében
A 2015. március 1-én indult és 2016. február 29-ig tart a „III. Kulturális Közfoglalkoztatási Program” . Egy teljes év, nem elhanyagolható tény!
Kárpáti Árpád az NMI szakmai igazgatója áprilisi konferencián tájékoztatást adott a kulturális közfoglalkoztatásról. Többek között elmondta, hogy országosan 2000 település vesz részt a programban, ahol 6100 érettségizett vagy diplomás személy kezdhette meg a munkát. A megyénkben 179 településen, 281 szervezetben 420 fő dolgozik intézményben v. civil szervezetben. Ezek alapján elmondható, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet az országban a legnagyobb közfoglalkoztató. A partnerszervezetekkel együttműködési megállapodásban rögzítik a feltételeket, szabályokat, elvárásokat…stb. Részletes tájékoztatót adott az ellátandó feladatokról /mely elsősorban központi, másodsorban helyi/, a munkarendről, képzésről.
Tarcalon az Önkormányzat 2 fő közösségi munkás közfoglalkoztatására kapott lehetőséget. Így március végétől a közművelődési feladatellátás területén – a Borfaluban, mint közművelődési színtéren- Titkóné Takács Mónika és Gergely Tamás kezdték meg munkájukat. Mónika feladata a közösségszervezés, programszervezés segítése. Gergely Tamás tevékenysége a Turisztikai Információs Pont működtetése, kapcsolatépítés helyi vállalkozókkal, szolgáltatókkal; Tarcal értékeinek bemutatása, gyűjtése; tárlatvezetés. Feladatunk lesz a helyi, települési értéktár létrehozásának kezdeményezése, megvalósulásának segítése.
Munkájukat lelkiismeretesen, példaértékűen végzik. Valamennyi esemény, program megvalósításában aktívan, kreatívan részt vállalnak időt s energiát nem kímélve. Köszönöm!
Nagy öröm volt számomra, hogy immáron másodszor is lehetőségünk nyílt fiatal felnőtteket bevonni a kulturális munkába. Tevékenységük könnyíti munkámat, részben mentesít a túlmunka alól és olyan tevékenység is ellátásra kerül, mely nagy hiányt pótol. Munkájukhoz sok sikert, kitartást kívánok.
Csak remélni tudom, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet példaértékű modellprogramja folytatódik 2016 februárja után is.