Tisztelt Érintettek!
Tájékoztatjuk, hogy módosultak a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) magánfőzésre vonatkozó rendelkezései.
A módosítások következtében bevezetésre került a Párlat Adójegy, amely a magánfőző nevére kiállított, sorszámozott, papír alapú, vagy elektronikus vámhatósági igazoló szelvény, ami 1 liter magánfőzött párlat után 700 forint jövedéki adó megfizetését, valamint ellenőrzéskor darabonként 1 liter párlat eredetét igazolja. A párlat adójegyeket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megyei, illetve fővárosi adó- és vámigazgatóságai (továbbiakban: Igazgatóságok) fogják a kérelmezők részére kibocsájtani.
Párlat adójegy igénylése, kiadása:
Párlat adójegyet csak az a magánfőző igényelhet, aki a desztillálóberendezés megszerzését a tulajdonszerzéstől számított 15 napon belül előzetesen bejelentette a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatóság részére. A magánfőzőnek a 2016. évi első igényléskor legalább 3.500,- forintot kell megfizetnie (tárgyévben első alkalommal legalább 5 db adójegyet kell igényelni).
A Jöt. 67/A. § (5d) bekezdése alapján az adójegy kiadásáról a desztillálóberendezés tárolási, használati helye szerinti önkormányzatot tájékoztatni kell az Igazgatóságoknak.
Párlat adójegy kiadása abban az esetben valósulhat meg a magánfőzők részére, ha a desztillálóberendezéssel kapcsolatos információ az Igazgatóságok elektronikus nyilvántartásában megtalálható, vagy az önkormányzati adóhatósággal történt egyeztetés során az Igazgatóságok megállapítják, hogy a bejelentést a magánfőző megtette, és a jövedéki adót megfizette. Az adott évben legfeljebb 86 db párlat adójegy igényelhető. Amennyiben a tárgyévben korábban az igénylő részére kiadott párlat adójegyek mennyisége a feldolgozás alatt álló párlat adójegy megrendelőben szereplő mennyiséggel együtt meghaladja a 86 darabot, akkor – a párlat adójegy megrendelőben foglaltaknak részben helyt adva – a tárgyévben még kiadható párlat adójegyet ki kell adni az Igazgatóságoknak a magánfőzők részére. Amennyiben a tárgyévben a magánfőző korábban már átvett 86 db párlat adójegyet és ennek ellenére újabb párlat adójegy megrendelőt nyújt be, a párlat adójegy megrendelést el kell utasítania az Igazgatóságoknak.
A Jöt. módosításával egy új elektronikus nyomtatvány kerül bevezetésre „NAV_J27 – Magánfőzők párlat adójegy megrendelése” néven (továbbiakban: párlat adójegy megrendelő), amely elektronikusan és papír alapon egyaránt benyújtható (írásban személyesen, postai úton, telefaxon, vagy elektronikus úton az ügyfélkapun keresztül) a lakóhely szerint illetékes Igazgatóságok részére.
Az Egységes Képviseleti Nyilvántartás 2016. január 1-jei bevezetését követően a magánszemélyek – ügyfélkapus jogosultságuk birtokában – előzetes vámhatósági regisztráció nélkül is be tudják nyújtani beadványaikat.
- előtt magánfőzésben előállított párlat utáni adózási szabályok:
Az önkormányzati adóhatóságnál regisztrált magánfőzőknek a 2015. évben magánfőzés keretében előállított párlat után 2016. január 15-ig kell adóbevallást benyújtani és a bevallással együtt az éves átalányadót (1.000,- forint) megfizetni a lakóhely szerinti önkormányzati adóhatóság részére. Az illetékes önkormányzat a magánfőző adóbevallásáról értesíti a vámhatóságot.
Tarcal község Önkormányzata